Celem naszego projektu “Kompleks treningowy ruchu naturalnego” było stworzenie każdemu chętnemu możliwości do zadbania o swoje zdrowie poprzez ruch. Konsekwencją naszej filozofii była realizacja na terenie naszej bazy w Koszarawie infrastruktury rekreacyjnej do treningu naturalnego.
Inwestycję zrealizowaliśmy w latach 2023-2024 dzięki współfinansowaniu ze środków Unii Europejskiej w zakresie rozwoju ogólnodostępnej i niekomercyjnej infrastruktury turystycznej lub rekreacyjnej lub kulturalnej w ramach poddziałania 19.2 “Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Konstrukcję kompleksu stanowią dwie drewniane wiaty, każda o wymiarach mniej więcej 6 m x 6m. Wyposażeniem kompleksu są specjalne drewniane konstrukcje umożliwiające trening ogólnorozwojowy z ukierunkowaniem na pracę nad balansem, poczuciem środka ciężkości, propriocepcją, czuciem głębokim. Elementy poziome o regulowanym systemie montażu umożliwiają poruszanie się na różnej wysokości i po różnej stabilności podłoża. Głównym zadaniem konstrukcji zawartych w wiatach jest zwiększenie ogólnej sprawności użytkowników, zmniejszenie ryzyka upadku, a co za tym idzie urazu. Praca nad poprawą funkcjonowania błędnika, poczuciem położenia ciała w przestrzeni jest niezbędna w codziennym życiu, zwiększa pewność kroku i szczególnie u osób dojrzałych i starszych jest nieodzowna. Trening funkcjonalny, czyli przygotowujący do wykonywania zadań dnia codziennego – prawidłowe schylanie się, siad, chód wydają się ćwiczeniami banalnymi, ale często wykonywanymi w sposób błędny wpływają na zaburzenia wzorca ruchu, który to przekłada się na zaburzenie prawidłowej postawy i szeroko idące konsekwencje zdrowotne. Stworzone w wiatach „przeszkody” stopniowo pokonywane ze zwiększającym się poziomem trudności przywrócą użytkownikom infrastruktury naturalną sprawność.
Drążki o regulowanej wysokości umożliwią podciąganie, wspinanie, czołganie, przemieszczanie się pod różnymi kątami w obrębie wiaty. Pojedyncze elementy stworzone będą zarówno do indywidualnego wykorzystania, jak i łączenia w rozbudowane konstrukcje na różnym poziomie trudności. Wykorzystane materiały z założenia mają na celu bliskość naturze; drewno – najbardziej pierwotny i bliski nam, ludziom od zarania dziejów materiał, pozytywnie oddziałuje na nasz układ nerwowy, pozwala się uspokoić i wyciszyć. Obcowanie z drewnem ma również korzystny wpływ na nasz organizm oraz samopoczucie.
Istotnym elementem projektu jest aspekt ekologiczny: kompleks treningowy zawiera instalację odbioru wody deszczowej. Zamontowaliśmy 4 zbiorniki do akumulowania i ponownego wykorzystania wody deszczowej.
Stworzona infrastruktura nie ma komercyjnego charakteru, będzie ogólnodostępna przez okres 5 lat. Na życzenie możliwy jest instruktaż przeprowadzony przez trenerów naszej Fundacji.
Projekt wpisuje się w cel ogólny LSR Rozpoznawalna marka turystyczna „Żywiecki Raj” i cel szczegółowy Zwiększenie atrakcyjności turystycznej, kulturalnej i społecznej obszaru LGD „Żywiecki Raj” – wierzymy, że nasz kompleks wpłynie na zwiększenie atrakcyjności gminy, jaki i całego powiatu. Projekt jest zgodny z przedsięwzięciem – Atrakcyjna przestrzeń publiczna – czyli w naszym rozumieniu miejsce aktywizujące ludzi, budujące społeczność, a przede wszystkim umożliwiające powrót do naturalnej mobilności.